Tag: more about gst

Questions Related to more about gst

The cost price of a saree is Rs. $1450$. The sales tax charged was $8\%$. Find the bill amount.

  1. Rs. $1540$

  2. Rs. $1566$

  3. Rs. $1254$

  4. Rs. $1584$


Correct Option: B
Explanation:

Given, cost price of a saree is Rs. $1450$, tax charged $=8\%$
Tax paid $=\begin{pmatrix}\dfrac{8}{100}\end{pmatrix}\times1450=$ Rs. $116$
Thus, bill amount $=$ Rs. $\begin{bmatrix}1450+116\end{bmatrix}=$ Rs. $1566$.

Mike wants to buy something that costs $Rs. 1350$ before VAT. VAT is charged at $14\%$. Calculate the total cost after VAT is added.

  1. $Rs. 1500$

  2. $Rs. 1539$

  3. $Rs. 1234$

  4. $Rs. 1589$


Correct Option: B
Explanation:

VAT $=14\%$ of the cost  $=\dfrac{14}{100}\times 1350=189$


So the total cost including VAT $=1350+189=1539$

John wants to buy something that costs $Rs. 230$ before VAT. VAT is charged at $0.5\%$. Calculate the total cost after VAT is added.

  1. $Rs. 234.5$

  2. $Rs. 239.1$

  3. $Rs. 239.4$

  4. $Rs. 231.15$


Correct Option: D
Explanation:

VAT $=0.5\%$ of the cost  $=\dfrac{0.5}{100}\times 230=1.15$


So the total cost including VAT $=230+1.15=231.15$

A phone has a cost of $Rs. 1200$ excluding VAT at $10\%$. After VAT is included, what is the total cost?

  1. $Rs. 1200$

  2. $Rs. 1230$

  3. $Rs. 1320$

  4. $Rs. 2301$


Correct Option: C
Explanation:

VAT $=10\%$ of the cost  $=\dfrac{10}{100}\times 1200=120$


So the total cost including VAT $=1200+120=1320$

What is the final price of the product, after a tax is applied for an Apple tablet. The cost of the Apple tablet is Rs. $235.90$ and the tax rate is $3.4\%$?

  1. Rs. $243.567$

  2. Rs. $243.9206$

  3. Rs. $216.897$

  4. Rs. $268.120$


Correct Option: B
Explanation:

Given:
Cost of Apple tablet $=$ C.P $+$ Rs. $235.90$
Tax rate $=$ $ 3.4 $ $\%$

Total cost of the tablet $=$ C.P $+$ Tax rate on C.P.
$=$ $ \dfrac{3.4}{100} \times {235.90}=144$
Therefore, the final price of the apple tablet is $235.90 + 8.0206 = 243.9206$ rupees.

What is the actual cost of sweet if you get a discount of $10$% and pays $5$% for tax. Discount price $=100$

  1. $94.5$

  2. $95$

  3. $99.5$

  4. None


Correct Option: A
Explanation:

Discount $=100\times \cfrac{10}{100}=10$
Sales price $=100-10=90$; Tax$=90\times \cfrac{5}{100}=4.5$
Actual cost $=90+4.5=94.5$

Find the final price for the product after a tax is applied for book shelve. The cost of the book shelve is Rs. $1200$ rupees and the tax rate is $12\%$.

  1. Rs. $1200$

  2. Rs. $1244$

  3. Rs. $1344$

  4. Rs. $1320$


Correct Option: C
Explanation:

Given: Cost of book shelve $=$ C.P $+$ $Rs.1200$
Tax rate $=$ $ 12 $%
Total cost of the shelve $=$ C.P $+$ Tax rate on C.P
$=$ $ \dfrac{12}{100} \times {1200}=144$
Therefore, the final price of the book shelve is Rs. $1200 + 144 = 1344$.

A furniture has a cost of $Rs. 300$ excluding VAT at $20\%$. After VAT is included, what is the total cost?

  1. $Rs. 300$

  2. $Rs. 340$

  3. $Rs. 360$

  4. $Rs. 380$


Correct Option: C
Explanation:

VAT $=20\%$ of the cost  $=\dfrac{20}{100}\times 300=60$


So the total cost including VAT $=300+60=360$.

Sumeet bought a cycle for $Rs.2000$ and pays $10$% in tax. How much is tax?

  1. $Rs.200$

  2. $Rs.300$

  3. $Rs.400$

  4. $Rs.100$


Correct Option: A
Explanation:

Tax$=2000\times \cfrac{10}{100}=200$

Before adding VAT at $13\%$, a bike's cost is $Rs. 350$. What is the total cost including VAT?

  1. $Rs. 395.5$

  2. $Rs. 345.2$

  3. $Rs. 390.2$

  4. $Rs. 316.7$


Correct Option: A
Explanation:

VAT $=13\%$ of the cost  $=\dfrac{13}{100}\times 350=45.5$


So the total cost including VAT $=350+45.5=395.5$